Zdjęcie z kieleckiego szpitala hitem sieci. Nie mógł opuścić meczu mimo operacji
Niecodzienne zdjęcie wstawił na swoim profilu w mediach społecznościowych Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Kielcach im. św. Jana Pawła II. Na fotografii widać dwóch lekarzy, którzy wykonują operację. Tymczasem pacjent w oddali ogląda mecz mistrzostwa świata w Katarze.
Mundial 2022. Pacjent z Kielc oglądał mecz podczas operacji
„U nas pacjenci to dopiero mają serwis. Wszyscy panowie w znieczuleniu podpajęczynówkowym są zachwyceni” – podkreślono w krótkim wpisie na Facebooku. Do opisu dołączono trzy hasztagi world cup 2022, football oraz katar 2022. Jedna z internautek dopytała, czy podczas śledzenia mundialu i emocji nic „nie dygnie pod nożykiem??”. „Nic nie dygnęło” – zapewniono na profilu SP ZOZ MSWiA w Kielcach.
Pytanie o reakcję na boiskowe wydarzenia nie było bezzasadne. Po przybliżeniu zdjęcia widać, że chodzi o mecz Walii z Iranem. Kibice, którzy śledzili ten mecz, nie mogli narzekać na nudę. W 16. minucie gola dla Iranu strzelił Ali Gholizadeh, ale bramka nie została uznana, bo zawodnik znajdował się na pozycji spalonej. Kulminacja emocji miała miejsce w końcówce spotkania. W 86. minucie z boiska wyleciał walijski bramkarz, a Irańczycy zadali decydujące ciosy w doliczonym czasie meczu.
Znieczulenie podpajęczynówkowe. Czym jest i kiedy się je stosuje?
Jeśli chodzi o znieczulenie podpajęczynówkowe jest to znieczulenie wykorzystywane podczas zabiegów operacyjnych dłuższych niż 10 minut. Pozwala ono zachować pełną świadomość pacjenta, ale jednocześnie odcina odczuwanie bodźców od pasa w dół.
Ten rodzaj znieczulenia wykorzystuje się w czasie m.in. operacji brzucha czy zabiegów układu moczowego lub przeprowadzanych na kończynach dolnych. Znieczulenie podpajęczynówkowe w dużo mniejszym stopniu obciąża organizm niż znieczulenie ogólne, stąd często się je stosuje. Pozwala też dość szybko spionizować pacjenta i umożliwić mu powrót do formy.